Písali o nás v časopise Vinotéka v apríli 2016...

Písali o nás v časopise Vinotéka v apríli 2016...

RINGBÜRGER víno venované predkom

Kremnicu by sme dnes na vinohradníckych mapách hľadali márne, o to viac zaujme fakt, že tradícia obchodu s vínom sprevádza miestnu históriu celými storočiami.

TEXT: MARTIN MASARYK
SNÍMKY: REDAKCIA, ARCHíV MARTINA VARHAŇOVSKÉHO

A práve na odkaz Ringbürgerov, bohatých kremnických mešťanov a obchodníkov s vínom, sa v jedinečnom projekte rozhodol nadviazať miestny rodák a vínny nadšenec Martin Varhaňovský.

Od zlata k vínu

Kremnica vďaka svojim klimatickým podmienkam nikdy nepatrila medzi vinárske oblasti. Boli to predovšetkým bohaté ložiská zlata a striebra, ktoré sem už v 10.

storočí lákali prvých osadníkov. Skutočný rozmach banskej ťažby nastal až začiatkom 14.storočia, keď uhorský kráľ Karol Robert z Anjou udelil Kremnici štatút slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta. V tomto období vzniká aj inštitúcia, ktorá mesto preslávila najviac – Kremnická mincovňa.

Určite stojí za zmienku, že ide o jednu z najstarších nepretržite fungujúcich mincovní na svete. Razia sa tu, okrem iného, aj slovenské euromince.

Rozmach baníctva priniesol mestu okrem rôznych privilégií aj nesmierne bohatstvo. Pomerne rýchlo sa vyprofilovala vrstva bohatých mešťanov s právom banskej ťažby – takzvaných Ringbürgerov. Tí, ako správni obchodníci, hľadali spôsoby ako ďalej rozširovať svoj kapitál a nakoniec sa rozhodli investovať do nákupu vinohradov v nižšie položených častiach Horného Uhorska. Víno, ktoré sa v úrodných južných oblastiach dopestovalo, potom privážali naspäť do Kremnice a ďalej predávali.

Vína banských miest

A práve pomenovanie stredovekého kremnického obchodníka s vínom Ringbürger, symbolu špecifickej vínnej histórie mesta Kremnica, sa stalo obchodným názvom, pod ktorým svoje vína pripravuje miestny vínny nadšenec Martin Varhaňovský. Martin pritom v tejto branži nie je žiadnym nováčikom. Už v roku 2002 si v Kremnici otvoril útulnú vínotéku Biely bocian, ktorá fungovala až do roku 2013, keď sa začal naplno venovať príprave a predaju vín.

Jeho prvým bol, ako inak, Kremnitzen Ringbürger. Ide o pôsobivé červené suché cuveé z odrôd Alibernet, Pinot Noir a Acolon, ktoré vzniklo v spolupráci zo známym zelenečským vinárom Igorom Blahom.

Rok 2014 znamenal v rozvoji spoločnosti výrazný krok vpred, nakoľko prišlo k rozšíreniu aktivít aj do iných banských miest. Treba dodať, že vždy ide o mestá, v ktorých pôsobili obchodníci s vínom kremnickej proveniencie.

Prvou lastovičkou bolo banskoštiavnické červené cuveé Schemnitzer Ringbürger, nasledované turčiansko-teplickým Badstubner Ringbürger.

ďalším logickým krokom bol handlovský Krickerhauer Ringbürger. Určite stojí za zmienku, že to bol práve kremnický mešťan Henrich Kricker, ktorý v 14. storočí založil dnešnú Handlovú – vtedajší Krickerhau.

Poslednou novinkou, ktorú Martin Varhaňovský pripravil, je biele cuveé Kremnitzer Ringbürger. V lahodnej kupáži tohto zaujímavého vína sú ukryté odrody Sauvignon, Chardonay a Rizling rýnsky. Víno vzniklo v spolupráci s hlavným technológom PD Mojmírovce, Jurajom Majšíkom. Martin sa však vínam stále venuje aj v širšom meradle a hoci vínotéka Biely bocian už dnes neexistuje, ponúka pestrú paletu slovenských vín prostredníctvom svojho e-shopu. Martinovou silnou stránkou sú ale degustácie. Veď posúďte sami – ochutnávať skvelý Kremnický Ringbürger, vína od Vlada Hacaya, kvalitné tokajské moky, či vína z Karpatskej perly alebo PD Mojmíroviec takmer 90 metrov pod zemou, v prieskumnej štôlni Andrej vedúcej priamo pod Kremnické vrchy, je naozaj jedinečný zážitok, ktorý, pokiaľ je nám známe, nikde inde vo svete nenájdete.