Atkáryho Kremnické krumple

vytlačiť
KVOLI AKTUALNYM OPATRENIAM JE VYROBNA OD 24.10.2020 DOCASNE ZATVORENA !!! Ďaľší produkt, ktorý spoločnosť RINGBÜRGER uviedla na trh, je jedinečná cukrovinka tzv. Atkáryho kremnické krumple, ktoré sa v Kremnici vyrábali začiatkom minulého storočia. Našim cieľom bolo po 70 rokoch oživiť tradičnú výrobu v cukrárskej dielni Alojza Atkáryho.

Z histórie rodu Atkáryovcov:
1.mája 1900 prichádza do Kremnice zo srbského Vršacu už vyučený cukrár Alojz Atkáry, ktorý sa v roku 1901 zosobášil s Annou Roxer z Kremnických Baní a tým sa natrvalo usídlil v Kremnici. Narodili sa im tri deti, dcéra Irena (zomrela ako 13 ročná) a synovia Eugen (legendárny prvý kremnický pumpár) a mladší Elemír, ktorý po otcovi Alojzovi podedil cukrárske remeslo a pokračoval v rodinnej firme.
Najstaršia listina, ktorú sme objavili v Štátnom archíve pracovisko Archív Kremnica, je z roku 1911, kedy Alojz Atkáry kúpil dom č. 78 na Malom námestí a žiada o rekonštrukciu fasády a priečelia už jestvujúcej cukrárne. Priložil k tomu aj projektovú dokumentáciu, podľa ktorej sme vytvorili repliku Atkáryho cukrárne. Nápisy na sklenených výplniach hovoria o prispôsobivosti Atkáryho každej dobe (za Rakúsko-Uhorska to bola Czukrazda, neskôr za prvej republiky zase Cukrárňa a za Slovenského štátu Conditorei).
Jediné obdobie, ktoré Atkáryovcom neprialo a v podstate oficiálne skončila ich cukrárska výroba bol komunistický režim, kde v rámci znárodnenia museli "dobrovoľne" odovzdať svoj majetok do rúk pracujúceho ľudu :-(

Atkáryho kremnické krumple:
To, že mali Atkáryovci v Kremnici cukrársku výrobu nebolo nič výnimočné. Ich jedinečnosťou sa stala až nepečená cukrovinka, ktorú Alojz Atkáry vymyslel a nazval Kremnický krumpel. Jej základom sú dôkladne vyškrabané piškóty, ktoré sa plnia dvoma druhmi krémov, neskôr sa obalia do orechovo - cukrového cesta a ručne tvarujú do podoby krumpla (zemiaku, bandurky, gruľe, zemky, ako si to nazvete....). Potom ho obalíme kakaom a na poctu Atkáryovcov ho označíme veľkým "A" z podpisu Alojza Atkáryho...

Súčastnosť:
Celý proces obnovy výroby Atkáryho kremnických krumplov trval viac ako pol roka. Vyrobili sme repliku starej cukrárskej dielne, dobovo zariadili, dali sme ušiť kostýmy z dvadsiatych rokov minulého storočia, "rozchodili" sme staré rádio, aby Vám mohlo spríjemňovať chvíle vašej návštevy a 16.októbra 2019 sme oficiálne spustili výrobu.
Našim cieľom je spríjemniť vaše chvíle strávené v čarovnej Kremnici a trochu vás spomaliť v tejto uponáhľanej dobe, hoci aj malou jedinečnou cukrovinkou :-)

Kde a kedy nás nájdete:
Tradičná cukrárska výrobňa Atkáryho kremnických krumplov sa nachádza na poschodí nad Informačným centrom medzi vstupnými bránami do historického centra mesta.
Otváracie hodiny od 1.10.2020 sú od 10:00 do 16:00 hod. od utorka do soboty. Aktuálne informácie nájdete na sociálnych sieťach Facebook a Instagram - Atkáryho kremnické krumple.

Tešíme sa na stretnutie s vami

Martin Varhaňovský

Reportáže a články

TA3: Kremnický krumpeľ je späť, zriadili jeho originálnu výrobňu

Stredeoslovenská TV: NÁVRAT SLADKEJ DOBROTY (Kremnica)

Pravda: Sladký storočný návrat v čase

RTVS TV Regina: Kremnický krumpeľ

Nový Čas: Kremničan Martin oživil legendárnu sladkú dobrotu: Nie je krumpeľ ako krumpeľ

Facebook