Nápoj bohov ponúkajú v zlatej bani. Víno pijú 100 metrov pod zemou [pluska.sk]

25.08.2016 15:28:05 | vytlačiť
Nápoj bohov ponúkajú v zlatej bani. Víno pijú 100 metrov pod zemou [pluska.sk]

Stredoveká baňa v Zlatom meste je svetovou raritou. Okrem toho, že sa v nej vrátite v čase, môžete hlboko pod zemou ochutnať vína zo všetkých oblastí Slovenska. Pri 7-stupňovej teplote ich servírujú na starodávnom huntíku ozdobenom sviečkami. Turisti, ktorí sa tam ocitli, hovoria o fantastickom zážitku.

Prechádzku časom zavŕšenú lahodným vínom sme si vyskúšali na vlastnej koži. V starodávnych podzemných priestoroch bez elektriny sa pohybujeme ako baníci, ktorí v nej kedysi ťažili zlato. Na cestu nám svietia len čelovky pripevnené na prilbách. Kremnická Andrej štôlňa zo 16. storočia ukrýva autentické banské nástroje, ale aj ligotavé zlatinky v kremennej žilke.

Svetová rarita
Zlatou baňou v takmer 100 metrovej hĺbke nás sprevádzajú šéf kremnického banského múzea Dušan Roob a odborník na vína Martin Varhaňovský. Práve oni prišli s nápadom podávať v štôlni v rámci zážitkovej turistiky aj nápoj bohov. Obidvaja tvrdia, že ide o svetovú raritu.

„Baníci pili najmä pivo, no keďže Kremnica má vlastné víno, rozhodli sme sa ho symbolicky nalievať aj v priestoroch typických pre toto mesto,“ povedal Roob. A hoci sa to na prvý pohľad nezdá, víno má so Zlatým mestom tiež veľa spoločného.

„Karol Róbert z Anjou dal Kremnici v roku 1328 mestské banské a minciarske práva. Vtedy sa tu rozmohli mešťania obývajúci námestie. Pod ich domami boli gotické pivnice, v ktorých najbohatšia vrstva uskladňovala víno,“ hovorí Varhaňovský.

„Obchodníci s ním, ale aj ťažiari a minciari, sa nazývali Ringbürgeri. Podľa nich sa volá aj terajšie kremnické víno, ktoré je zaradené do ochutnávky v tomto podzemí,“ vysvetlil. Po hodinovej chôdzi tmavými chodbami sme prehliadku zavŕšili v baníckej odpočivárni.

Na starom huntíku nás čakali poháre s fľašami vína zo všetkých oblastí Slovenska. Ich degustácia, pri teplote 7 stupňov, sa začala veľkolepým otvorením sektu šabľou. To ohúrilo aj partiu mužov, ktorá sa do podzemia vybrala po návšteve zámku a mincovne.

„Dať si víno v banskej klíme je fantastický zážitok. Popritom sme sa veľa dozvedeli nielen o tomto nápoji, ale aj o starej štôlni,“ pochvaľoval si s pohárom v ruke Pavol Engler. „Všetkým takýto výlet vrelo odporúčam, no ľudia trpiaci klaustrofóbiou by si to mali rozmyslieť,“ dodal so smiechom.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/es

Zdroj: http://www.pluska.sk/regiony/stredne-slovensko/napoj-bohov-ponukaju-zlatej-bani-vino-piju-100-metrov-pod-zemou.html

 

 

 

 


Novinky

01.08.2019 12:02:05

Kremnická slávnosť vína 2019

KEDY A KDE Dňa 16.novembra 2019, deň pred 691. výročím založenia mesta Kremnica kráľom Karolom Robertom z Anjou, vám už po ...

17.08.2018 09:31:25

Festival Kremnická slávnosť vína 2018

KEDY A KDE 17. novembra mesto Kremnica oslavuje 690. výročie založenia mesta Karolom Róbertom z Anjou a Kremnická slávnosť vína bude po ...

21.09.2017 11:38:08

Festival Kremnická slávnosť vína 2017

...z histórie Spojenie predaja vína s banským a minciarskym podnikaním už od 14. storočia, to nebola náhoda. Bohatí majitelia baní a lesov s radosťou investovali ...

25.08.2016 15:28:05 Napísali o nás

Nápoj bohov ponúkajú v zlatej bani. Víno pijú 100 metrov pod zemou [pluska.sk]

Stredoveká baňa v Zlatom meste je svetovou raritou. Okrem toho, že sa v nej vrátite v čase, môžete hlboko pod ...

25.08.2016 15:24:18 Napísali o nás

Kremničan Martin si splnil sen: Riskantný experiment sa podaril a vzniklo víno, aké ste ešte nepili! [ziar24.sk]

Hoci v okolí historického mestečka nie je zvykom pestovať hrozno, vďaka vášni jedného obyvateľa má Kremnica vlastné víno. A nie ...