Kremničan Martin si splnil sen: Riskantný experiment sa podaril a vzniklo víno, aké ste ešte nepili! [ziar24.sk]

25.08.2016 15:24:18 | vytlačiť
Kremničan Martin si splnil sen: Riskantný experiment sa podaril a vzniklo víno, aké ste ešte nepili! [ziar24.sk]

Hoci v okolí historického mestečka nie je zvykom pestovať hrozno, vďaka vášni jedného obyvateľa má Kremnica vlastné víno. A nie hocijaké!

Sadol za jeden stôl s ostrieľanými vinármi, spojili nespojiteľné a vzniklo výnimočné víno, ktoré zatiaľ prekvapilo každého, kto k nemu čo i len privoňal. Reč je o príbehu podnikateľa a milovníka vína Martina Varhaňovského a o Kremnickom Ringbürgerovi, víne, aké tu ešte nebolo.
Splnený sen

Vízia vína s originálnym puncom Kremnice ho prenasledovala dlho, teraz sa stala skutočnosťou. ,,Už v minulosti skrsla myšlienka kúpiť kus zeme nad Kremnicou a špekuloval som, že tam vysadím vlastný vinohrad, aby sme mali naozaj vlastné víno. Po konzultáciách s vinármi som si ale uvedomil, že príroda nepustí, že by to nebolo ono a že ak chceme mať kvalitné víno, tak ho musíme dovážať tak, ako ho dovážali ringbürgeri už v stredoveku,“ vysvetľuje Martin.
Ringbürgeri boli bohatí kremnickí mešťania, ktorí mali právo od kráľa na predaj a uskladňovanie vína v meste. A tak vznikol Kremnitzer Ringbürger, teda Kremnický Ringbürger, ktorý je odkazom na minulosť Kremnice.
Podľa mnohých vinárov nezlučiteľná kombinácia

Kremnický Ringbürger je výnimočný nielen pre Kremničanov a nielen preto, že nesie prívlastok kremnický. Martin Varhaňovský sa do tvorby vína pustil s profesionálnymi vinármi Igorom Blahom a Petrom Pápayom. Prvé kremnické víno je neuveriteľne vydareným výsledkom nevšedného experimentu.

,,Použili sme vína z ročníka 2012, čo bol na červené vína naozaj fantastický ročník. Spojili sme podľa mnohých vinárov nezlučiteľné odrody. Alibernet a Rulandské modré do seba obvykle veľmi nejdú, jedna odroda je veľmi divoká a farebná a druhá ušľachtilá a jemná. Pridali sme tretiu korenistú odrodu Acolon a spravili sme kombináciu skutočne zvláštneho cuvée. Ja sám som bol z toho prekvapený, nikdy by som nepovedal, že vznikne víno takej skvelej chuti,“ vysvetľuje pivničný majster Peter Pápay o kremnickom vínku, ktoré vyrobili v limitovanej edícii 1000 fliaš.
Zamatové víno s nádhernou vôňou a veľkým potenciálom. Tak o ňom hovorí Varhaňovský. ,,Je to víno, ktoré urobí okamih jedinečným, víno pre potešenie, víno pre ľudí.“
Nepijete červené? Toto áno!

Za krátky čas existencie sa novému kremnickému vínku dokonca podarilo začať stierať rozdiely medzi ,,ja pijem biele“ a ,,ja pijem červené.“ Oficiálne Kremnického Ringbürgera pokrstili na koncerte kremnického rodáka, husľového virtuóza Petra Michalicu.
,,Peter Michalica nepije červené víno. Na krste však naše víno ochutnal a zostal unesený. Vďaka Ringbürgerovi zistil, že pije aj červené. A vôbec, viac ľudí tvrdí, že je niečím zvláštne, no nevedia špecifikovať čím, treba ho jednoducho ochutnať,“ láka Martin Varhaňovský.
Ak už sa vám zbiehajú slinky, ochutnajte toto výnimočné vínko a objednajte si fľašu Kremnického Ringbürgera rýchlo a jednoducho v e-shope.

 

Zdroj: http://ziar.dnes24.sk/kremnican-martin-si-splnil-sen-riskantny-experiment-sa-podaril-a-vzniklo-vino-ake-ste-este-nepili-221244

 

 

 


Novinky

01.08.2019 12:02:05

Kremnická slávnosť vína 2019

KEDY A KDE Dňa 16.novembra 2019, deň pred 691. výročím založenia mesta Kremnica kráľom Karolom Robertom z Anjou, vám už po ...

17.08.2018 09:31:25

Festival Kremnická slávnosť vína 2018

KEDY A KDE 17. novembra mesto Kremnica oslavuje 690. výročie založenia mesta Karolom Róbertom z Anjou a Kremnická slávnosť vína bude po ...

21.09.2017 11:38:08

Festival Kremnická slávnosť vína 2017

...z histórie Spojenie predaja vína s banským a minciarskym podnikaním už od 14. storočia, to nebola náhoda. Bohatí majitelia baní a lesov s radosťou investovali ...

25.08.2016 15:28:05 Napísali o nás

Nápoj bohov ponúkajú v zlatej bani. Víno pijú 100 metrov pod zemou [pluska.sk]

Stredoveká baňa v Zlatom meste je svetovou raritou. Okrem toho, že sa v nej vrátite v čase, môžete hlboko pod ...

25.08.2016 15:24:18 Napísali o nás

Kremničan Martin si splnil sen: Riskantný experiment sa podaril a vzniklo víno, aké ste ešte nepili! [ziar24.sk]

Hoci v okolí historického mestečka nie je zvykom pestovať hrozno, vďaka vášni jedného obyvateľa má Kremnica vlastné víno. A nie ...